lagateira

El Verbu

In Gramática on Febreiro 6, 2010 at 7:51 pm

3.El verbu
Caraterísticas xenerales.

¡¡Reparái!!
3.1Nun esisten los tiempos compuestos col “havere”

*En cuntia deillu, hai costruciones perifrásticas col “tenere” sobrutóu pal passáu, y cul “dire” pal futuru.

L’aussiliar “tenere” úsasse pa dare ideya duna aición passada remota nel tiempu ou reiterada ensin se referir al tiempu. Assina dizimos:

“Téngome espertáu más ceu entovía.” “Téngo feithu trabayos asgaya. “Tiénenme cuntáu cousas bien feyas”. “Téngote dithu que nun-y faigas causu”.

peru enxamás: Esta mennana me tengo spertáu ceu… nin L´annu pasau tengo feithu trabayos asgaya. Purque fazen referencia al tiempu y entós usamos el perfeutu simples.

“Esta mennana espertéime céu.” Ou:” L´annu passáu fiz trabayos asgaya”.

3.2Equivalancias verbales
Asturllionés ____________________________ Castiellán

Presente:
falas                                                                                                                hablas

Pret perfeutu

faleste, ties falau_______________________________ has hablado

Pret imperfeutu:

falabas                                                                                                              hablabas
falaras, teníes falau ______________________________habías hablado

faleste                                                                                                               hablaste
faleste, tuviste falau_____________________________ hubiste hablado

Futuru:

falarás, vas falare________________________________ hablarás
falarás,  tenerás falau_________________________ habrás hablado

Condicional:

falaríes, dibas falare______________________________ hablarías
falaríes, falares ou falaras, teneríes falau____________ habrías hablado

Potencial:

fales ou falas                                                                                                     hables
fales ou falas, falares ou falaras, tengas falau____________ hayas hablado

falares ou falaras                                                                                      hablaras o hablases

falaras/falares                                                                                      hubieras hablado

tuvieras falau ou tuvieres falau______________ o hubieses hablado

Suxuntivu

fala                                                                                                                         habla

falare, tener falau_____________________________ haber hablado

Indinitivu:

falare                                                                                                                        hablar

Xerundiu:

falandu                                                                                                      hablando
falandu, teniendu falau ________________________habiendo hablado

Participiu:

faláu, -ada                                                                                                       hablado

3.3. Piérdense consonantes finales en deillas formas verbales

-Los infinitivos pierden la sílaba -re final al améstase-ys el pronome átonu.

baxare + -y > baxa-y

vere + lu > velu

siguidos de los artículos l’infinitivu pierde tamién la -r(e):

“tengo fornu pa fazé’l pan”

“dívamos comé las sopas”

-Na prumer pressona’l plural, siguida del pronome nos, pueden perdé la -s final

chamamos + nos > chamámonos

fazemos + lu > fazémolu

Advertisements

Deixar ua Respuosta

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Demudar )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Demudar )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Demudar )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Demudar )

Connecting to %s

%d bloggers like this: